Nevíte, jakou barvu zvolit či s čím ji nejlépe zkombinovat?

1. + 2. + 3. Pastelově růžová (pudrová) - Jemná, decentní a elegantní barva, která v současnosti patří mezi nejoblíbenější. Nádherná je v interiéru s hvězdami, s květinovými motivy, s bílými a šedými kožešinkami... Znamená něhu, křehkost, citlivost, dětskost, jemnost. Je to barva kolekce "medvídci" pro holky, také hvězdičky a bedýnky pro miminka jsou často v této barvě. Ladí se sytějším odstínem této barvy, s bílou, s šedou, s odstíny dřeva... Často je kombinovaná také s barvou "mint" - ve společném pokojíčku pro holčičku a kluka. 

4.+5. Růžová "vintage" - starorůžová, barva velmi decentní a oblíbená. Jak už ve světlejším či tmavším odstínu, působí velmi elegantně, ladí skvěle s šedou i s krémovou. Skvěle se hodí k baldachýnům, kovovým postýlkám, k semišovým potahům křesílek, apod. Krásná je k pivoňkám, k růžím a květinovým motivům. V našich kolekcích je to proto např. barva pivoněk. Znamená lásku, zralost, moudrost, stálost citů, pocit bezpečí a útěchy. Preferují ji větší slečny, maminky, babičky... I pro malé děti je však vhodná.

6. Purpurová - Neboli fialová smíchaná s magentou, tedy odstín borůvkové šťávy. Je energeticky nejmocnější ze všech barev a bezesporu také jednou z nejkrásnějších barev. Silný zdroj energie ve všech smyslech. Léčení, obnova sil, regenerace, životodárná energie. Láska, vděčnost, pokora, elegance, vyzrálost. Vnímání vyššího smyslu života, rozvíjí schopnosti. Láska vkládaná do každodenních činností. Nezištné pomáhání ostatním, dobrosrdečnost, porozumění. Barva, kterou ocení nejen holčičky, ale také již větší slečny a maminky či babičky. V našich kolekcích je to dominantní barva magnólií a spolu s královskou růžovou magnóliových víl. Překrásné kombinace vytváří stínováním s bílou a královskou růžovou. Nejvíce ladí s bílou, případně s princeznovsky růžovou (zejména v tmavším odstínu).

7. Světle růžová princeznovská - Něžná, čistá a elegantní. Tak by se dala shrnout tato světle růžová barva. Oproti pastelové je výraznější a jasnější. V kombinaci se světle šedou či bílou ji ocení maminky, které mají rádi vše na svém místě, neboť tato kombinace působí dojmem jednoduchosti, uspořádanosti a čistoty. Jinak tento odstín také znamená lásku, něhu, také ale křehkost, citlivost. Je-li v kombinaci se sytějšími růžovými nebo smaragdově či lesně zelenou, mění to její působení na klid, mír, lásku, léčení, naplněné nitro. S veselou zelenou znamená navíc poznávání, nové začátky, učení se, objevování, růst. Ideální "tlumič" hyperaktivních holčiček. V našich kolekcích je to např. dominantní barva šedých a mourovatých kočiček či motýlích víl. Může být součástí jak světle, tak tmavšího šedého nábytku.

8. Princeznovská růžová, sytá - Též nazývaná "královskou barvou". Jedna z nejkrásnějších růžových barev květin. V přírodě ji můžeme vidět na vzácnějších odrůdách lilií či keřů magnólií. Je to zesvětlená purpurová barva, odstín je tedy růžovo-fialový. Většina holčiček, které dostaly možnost si vybrat, volí tuto barvu. Znamená lásku, emoce, dobrosrdečnost, láskyplnost, eleganci, vděčnost a energii směřovanou do správných činností. Je považována za jednu z nejmocnějších barev. Velmi hezké odstíny vytváří s purpurovou a bílou (magnóliové víly). Kombinovat ji můžete s bílou, stříbrnou, světle i tmavě šedou, světle růžovou, zlatou, krémovou. Na našich kolekcích je to dominantní barva kolekce růžové princezny a květů magnólií či zámeckých růží. Barva, kterou můžete zvolit každé holčičce, která má ráda růžovou, stejně tak jako větší slečně či mamince.

9.-10. Růžovo-jahodová - Růžová barva, která je v podtextu jemně s nádechem korálově červené barvy, jakoby "jahody s mlékem". Výrazná, avšak decentně. Energeticky znamená lásku projevovanou skrze každodenní život, činy, skutky a chování k ostatním. Obecně vše zjemňuje, ale zároveň zesiluje aktivitu, odvahu a pomáhá lepšímu projevu bázlivých dětí. Barva je to velmi hezká, sytá, zejména v kombinaci s bílou či světle šedou a samozřejmě v kombinaci se světlým odstínem růžovo-jahodové.  Dejte však pozor na sladění s ostatními odstíny v interiéru - s jinak růžovou barvou k sobě nebudou ladit.

11. Bílá - "bílá, bílá, bílá - komu by se nelíbila..." - nejuniverzálnější barva celého barevného spektra. Kombinovat ji můžete opravdu s každým odstínem. Významově znamená nejen čistotu, jasnost, neutrálnost, ladnost, vznešenost a eleganci, ale ve velké ploše může na děti působit také svými negativními účinky - chladně, citovým chladem, odstupem, izolací, lékařsky... V kombinaci s barvami však vždy docílíte elegance. Se světlejšími růžovými odstíny navíc také něhu a lásku, křehkost až citlivost, s královsky růžovou lásku, čisté emoce a city, dobrosrdečnost, vřelost, srdečnost, s purpurovou navíc také dokonalost a eleganci,  silnou pozitivní energii pro život, smysl pro vyšší cíle, tvořivost. S fialovými odstíny touhu po lásce a vyšším smyslu života, po změně, znamená eleganci a noblesu. S tyrkysově modrou komunikativnost, čistotu, jasné linie a smysl pro pořádek. S tmavší modrou znamená myšlenky, rozum, přemýšlení. Se světle zelenými barvami je symbolem nového života, nového směru, jasného cíle, růstu, zdroje. Se smaragdově zelenou a tmavšími lesními zelenými tóny poukazuje na duši a touhu po vyšším smyslu života. Značí také uzdravení, hlubokou energii. S červenou světský život, materiálno, rodinu, sport, pohyb. S oranžovou nitro, vlastnosti, pocity, směr. Se žlutou ostrost, pocity, nervový systém. S šedými barvami  je bílá symbolem času, poloviny celku. Je to velmi neutrální, jednoduchá kombinace, která vynikne zejména v barevných interiérech a doplňcích.

12. Mentolově zelená "mint" - barva klidu, pohody. Velmi oblíbená a moderní, zejména s odstíny šedé a s bílou. Vždy bude působit elegantně, decentně, ale přitom dětsky. Klidní hyperaktivní děti, zároveň však podporuje kreativitu a tvořivost, učení se, vývoj a poznávání světa. Znamená prostor, obzory, klid, ticho, harmonii, vnitřní mír, sebevyjádření, hravost. Zároveň čistotu, uklizenost, minimalismus. Je světlá, vhodná do tmavších a malých místností. Hodí se ke světle šedé, tmavě šedé, bílé, ale také ke světle pastelově růžové. Pokud se Vám tato barva líbí, ale chtěli byste ji přeci jen trochu jinou, zkuste barvu "laguna".

13. Šedá grafitová - Tmavý odstín šedé barvy, který používáme zejména na zvířecí srsti, drobnější plochy a doplňky, např. na tlapky zvířat, části dopravních prostředků, apod. Ačkoli je to barva velmi moderní, zejména u teenagerů, ve větších plochách celých bedýnek by působila smutně. Je proto vhodné ji používat na menší plochy či kombinovat např. s červenou, zelenou, ap. Šedá grafitová je dominantní na dekoracích "Gorily", kde působí velmi hezky na veselém zeleném podkladě.

14. Světle šedá - Snad nejneutrálnější barva ze všech barev. Významem tato barva znamená základ, na kterém něco vznikne. Je světlá, vytváří dojem čistoty, prostoru, vzdušnosti, neutrality, nevyhraněnosti. Hodí se ke všem stylům a tématům, jak ke zvířatům, tak k postavám. Je tedy ideální ke kombinaci téměř všech barev. 

15. Modrá tyrkysová (lední) - Dominantní sytá barva, která však nepůsobí nijak "řvavě" a obzvlášť v kombinaci s bílou, světle či tmavě šedou, působí dojmem čistoty, elegance a jasných linií. Rozzáří každý pokojíček. V našich kolekcích dominuje kolekci "Lední medvědi". Tyrkysová podporuje komunikativnost, sebevyjádření, tvořivost, projevení se, vyjadřování, a to v nejsilnější formě. Pomáhá stydlivým dětem, které se bojí vyjádřit či mluvit na veřejnosti. Kreativním a umělecky nadaným dětem i dospělým, tato barva přináší inspiraci, nápady, talent a schopnosti (malování, zpěv, vytváření čehokoli...) Symbolizuje čistotu, klid, mír, bezpečí, svobodu, volnost, důvěřivost, vnímavost, vcítění se, empatie, nezávislost, zbavení se tíhy. Vyjadřuje dálky, moře, učí smyslu pro řád a pořádek. Volí ji ti, kteří mají rádi společnost, anebo naopak ti, kteří se potřebují naučit fungovat v kolektivu. Je jednou z nejvhodnějších barev pro děti (i dospělé), které potřebují pomoci v sebevyjadřování a zbavení se trémy a ostychu. Kombinovat ji můžete s bílou, s kterou je jednoznačně nejhezčí. Dále se všemi odstíny šedé.

16. Obláčková světlá - modrá pastelová - světlounká, velmi oblíbená modrá barva, která je velmi jemná, elegantní, světlá, v neutrálním odstínu hodícímu se téměř ke všemu. Často je používaná na bedýnky k narození miminek, na obláčky, apod. Pokud váháte, který odstín modré zvolit, aby se snadno sladil s dalšími barvami v interiéru, zvolte právě tuto barvu. Je to nejvíce "neutrální" modrá. Kombinujte ji s tmavějším odstínem této barvy - s pastelovou modrou tmavší,  s bílou či šedou. Zkombinovat ji můžete i se sytou tyrkysovou lední (č.15), ze které sice tento odstín nevychází, ale ladí spolu.

17. Obláčková tmavší  - tmavší odstín obláčkové barvy č.16

18. + 19. + 20. Korálová barva - aneb Pantone barva roku 2019, tedy současný módní trend. Barva je něco mezi červenou, oranžovou a růžovou. V sytějším odstínu je velmi energická, živá, veselá. Povzbuzuje k činnosti a k aktivitě, podporuje radost ze života. Ve světlejších odstínech působí jemně, elegantně, klidně, avšak stále v ní je více energie než ve světle růžové. Barva se skvěle hodí do všech interiérů s prvky a dekory dřeva. Velmi hezká je se zlatými akcenty. Zajímavou a moderní se stává také v kombinaci z tmavě zelenou barvou "Jungle" či s odstínem světle modré barvy hortenzie.

21.+22.+23.+24. Modrá barva květů hortenzií - nádherná modrá barva s podtextem fialového tónu, avšak v takovém poměru, že stále zůstává modrou. Hodí se  pro holky i pro kluky. Nádherná je, pokud jsou použity alespoň tři ze čtyřech odstínů této barvy "stupňovaně", například v chlapeckém pokojíčku na domečky (každý v jiný barvě) a jak již název napovídá, vytvoří tato barva překrásný dívčí pokojíček s květy hortenzií. Ladí s bílou, světle šedou, světlou korálovou. Zajímavá je také s pastelově světle fialovou, ale i s jinými barvami.

25. Pastelově broskvová - velmi jemná a světlá barva, odstínem něco mezi krémovou a světle korálovou. Má akcent barvy broskví. Zajímavá je v kombinaci s pastelovými barvami, a to i s pastelově fialovou, pastelově růžovou či žlutou.

26. Pastelově žlutá - jemný a světlý odstín žluté barvy. Lze kombinovat s ostatními pastelovými barvami, od pastelově broskvové až po odstíny pastelově modré či zelené. Ladí se všemi hnědými barvami.

27.+28. Fialová pastelová - ať už ve světlejším či tmavším odstínu, skvěle se hodí do pokojíčků současných trendů s motivy květů. Je to elegantní, decentní barva podporující klid a harmonii. Kombinujte pastelově fialovou světlou s tmavším odstínem. Nekombinujte ji však s lilou či fialovou, vůbec k sobě neladí.

29. - 30. Modrošedá (delfíní) - jemná a decentní modrá, nazývaná někdy také "holubí modř", tedy modrá s nádechem šedé, je vhodná pro chlapce i dívky každého věku. Ladí s bílou, světle i tmavě šedou, ale i s jemně růžovou. Ocení ji i teenageři. Můžete zvolit také tuto barvu v sytějším tónu (č.30) - v současnosti populární na pokojíčky v severském stylu. Skvěle ladí se světle šedým a bílým nábytkem. Je to barva klidu, míru, myšlenek, rozumu i citu. Značí inteligenci, mimosmyslovou "delfíní" komunikaci, intuici. Rády ji volí tiché děti a introverti, kterým vyhovuje samota a jakási izolace od kolektivu. Na fyzické úrovni ztišuje, zklidňuje, ochlazuje, snižuje krevní tlak, tiší mysl, neklid a chaos. Pokud nechcete, aby u dětí zesilovala oblibu v samotě a izolaci, dobré je doplnit ji veselými barvami, jako je růžová, oranžová, žlutá a červená...

31. Modrá námořnická - tmavě modrá barva mořské hlubiny, oblíbená obzvlášť u tématu moře. V této kolekci je to barva oblečení pirátů, námořníka a kapitána lodi. Nejčastěji je používaná v kombinaci bílé, červené, modrošedé delfíní, dále s odstíny oranžové a žluté, světle šedé či s tmavší šedé barvy. Znamená hloubku, dálky, myšlenky, vnitřní klid, rozum, inteligenci, paměť. Značí schopnost pozorování, velkou duševní sílu, výkonnost, intuici, vytrvalost, schopnost propojit zdánlivě nepropojitelné a nesouvisející do komplexního, celistvého chápání. Pomáhá ve zklidnění pocitu myšlenkového zmatku, dezorganizace, potřebě řešit náročné záležitosti, podívání se do hloubky věcí, k jádru problémů. Ochlazuje, zklidňuje, ztišuje. Často ji volí samotáři, introverti, lidé se smyslem pro přesný řád, pořádek, autoritu, přemýšlení.

32. Žlutá sluneční  - odstín veselé, ostré a jasně žluté barvy. Hodí se na slunce, květiny a menší plochy či detaily. Ve větších plochách v interiéru lépe působí okrově žlutá či pastelově žlutá. Tato žlutá vynikne však v tmavých prostorech či v kombinaci s tmavší hnědou. Významově barva znamená radost ze života, optimismus, nadšení, humor, slunce, léto, emoce, vlastnosti a pocity. Také ambice, učení, silnou vůli, bystrost, schopnost rozlišovat a lépe si pamatovat. Přímost, ostrost, rozhodnost. Zvyšuje pozornost zejména při únavě. Zároveň také zvyšuje aktivitu, činnosti a což není úplně žádoucí u hyperaktivních roztěkaných dětí, které potřebují spíše zklidnit. Naopak povzbudí tiché, nevýrazné a smutné děti.

33. Fialová - Tento odstín fialové je fialovo-švestková, příjemného teplého odstínu. Znamená velkou energii, úctu, lásku, pochopení, skromnost, pokoru, dobrou intuici, vyšší cíle a nezištné pomáhání potřebným. Zároveň ale energií fialové je pravda, láska, důvěra, víra, silná vůle, odhodlání, tvoření, dynamika. Se světle fialovou lilou vytváří dokonalou eleganci, kterou ocení zejména dospívající slečny a dospělé ženy každého věku. Obzvlášť vyniká a nejelegantněji působí s bílým či světlým nábytkem s texturou dřeva spíše neutrálních odstínů (bělený dub, ap.) Velmi hezká je i se světle lesní zelenou, jedlově či smaragdově zelenou barvou. V našich kolekcích dominuje fialová na produktech u liliových víl.

34. Lila - světle fialová, něžného, příjemného odstínu, může být součástí pokojíčku každé malé holčičky, stejně tak jako dospívající slečny. Barva je to v současné době velmi moderní. Působí světle, čistě, elegantně. Významem je její hlavní téma obětavost, smysl pro láskyplné pomáhání ostatním. Holčičky, které mají tuto barvu ve velké oblibě, budou pravděpodobně směřovat k charitě a všemu, co budou považovat za smysluplné a užitečné. Lila značí také velkou intuici, úctu, pokoru, léčení, schopnosti, citlivost, vnímání, oddanost. Vynikne zejména s tmavší fialovou či bílou. Harmonicky působí také se světlou lesní zelenou. Kontrastně a velmi dobře působí také se smaragdově či jedlově zelenou. Lila je součástí naší kolekce fialové princezny, kolekce fialových lilií a víl a sady "Love", která je oblíbená u teenagerů a skoro dospělých slečen.

35. Zelená jablková  - jedna z nejveselejších dětských barev, zároveň ale "vyladěný" odstín, takže nepůsobí narozdíl od jiných "veselých zelených" příliš ostře. Je to velmi hezká, hravá, pozitivně působící barva. Znamená radost, dobrou náladu, pozitivní myšlení, energii, činnost, růst, vznik něčeho nového. Také jeden z nejsilnějších odstínů pro podporu učení, koncentrace, soustředění, zbystření mysli, rozhodování, jasného směru. Ačkoli stimuluje k soustředění, působí zároveň harmonicky, klidně, takže je vhodná jak pro aktivní činnosti (hry přes den), tak pro období klidu (spánek). Pro dětské pokoje a vývoj dětí (učení, škola, rozvoj a vývoj osobnosti...) je to proto jednoznačně jedna z nejvhodnějších barev z celého barevného spektra. Také je velmi dobře kombinovatelná s neutrálními odstíny nábytku, jako je např. světle šedá, grafitově šedá, béžová. Skvěle ladí s nábytky v imitaci dřeva a s přírodními styly (nábytek z masivu).

36. Zelená lesní tmavá - další z krásných zelených barev přírody. Hodí se ke všem přírodním stylům bydlení, nábytku z masivu a imitaci dřeva. Vhodná je proto na všechny témata typu les, jungle, dinosauři, apod. Ve světlém odstínu je dominantní v naší kolekci "Dinosauři". Nejvhodnější je se všemi odstíny hnědé, krémové, světle šedé. Významově je také tato zelená barvou klidu, souznění  s přírodou. Doporučujeme kombinovat se světlejším odstínem této barvy, což je č.37

37. + 38. Zelená jungle - odstínem hezká zelená, připomínající přírodu. V tmavším odstínu (č.38) se hodí se do stylu  pralesa i jungle. Ideální pro interiéry s přírodními materiály (nábytek z masivu či imitaci dřevin). Ladí s béžovou, s odstíny hnědé, velmi hezká je s odstíny korálové. Významem je to barva přírody, klidu, důvěry. Také podporuje koncentraci, svobodu, prostor, pocit, že člověk "může svobodně dýchat".

39. Krémová (béžová) - velmi elegantní odstín hodící se k téměř všem barvám. Na rozdíl od bílé nepůsobí ostře. Ladí se všemi odstíny hnědé i zelené, okrové, okrově žluté i oranžové terakoty.

40. Zelená jedlová - barva lesa a jehličnatých stromů. Účinky a významem velmi podobná smaragdové barvě, znamená tedy klid, mír, harmonii, odpočinek, léčení, souznění, přátelství, svobodu, důvěru, nové začátky, prostor, koncentraci, regeneraci v období změn. zároveň koncentraci, soustředění, svobodu, prostor, pocit, že člověk "může svobodně dýchat". Doporučována je pro léčení dýchacího systému a pro vyvolání pocitu klidu a bezpečí.

41. Hnědá čokoládová - odstín tmavě hnědé. V našich kolekcích je to barva typická pro kolekci "Medvědi" - barva medvědího kožichu. Doporučujeme ji kombinovat s krémovou, všemi odstíny zelené, zejména lesní, jedlová, jablková,a se všemi barvami podzimu - odstíny oranžové, žluté, červeno-oranžové (např. paprikově červená, oranžová terakota). Z hnědých tónů doporučujeme kombinovat  s krémovou  či hnědou caramel. Chcete-li k této barvě použít nějakou méně typickou, můžete použít modrošedou delfíní. Významově tato barva znamená domov, rodinný krb, kořeny, bezpečí, stabilitu, stálost, stabilitu, důvěru, klid, jistotu.

42. Hnědá barva kůry stromů - neutrální odstín hnědé, lehce ve studenějším tónu. V našich kolekcích je to barva většiny kmenů stromů, také např. barva zajíců. Harmonicky působí s lesními zelenými v jakékoli sytosti, s jedlově zelenou, s jablkově zelenou, s oranžovo-okrovou, terakotou, červenou, vínově červenou. Vytváří dobrý základ pro syté a intenzivní barvy. Chcete-li k hnědé zvolit barvy jako je modrá a růžová, je tento odstín hnědé díky svému studenějšímu neutrálnímu nádechu ten nejvhodnější. Z modrých doporučujeme kombinovat s modrošedou delfíní či blankytně modrou, s růžovými odstíny nejvíce s růžovo-jahodovou, případně pro starší děti či dospělé s purpurovou. Značí neutralitu, stálost, nevýraznost, stabilitu, důvěru, klid - beze změn. Fixace na zavedené tradice a zvyklosti, osvědčené postupy. Snaha být neutrální, nevýstřední, nevýrazný. Je symbolem rodiny, rodinných tradic, kořenů.

43. Hnědá "caramel" - hnědá barva ve střední intenzitě, v teplejším tónu, používaná v naších kolekcích zejména na srsti zvířat typu srnky, ap. Díky svému teplejšímu tónu je vhodné kombinovat tuto barvu s teplými odstíny, s barvami přírody a zejména barvami podzimu. Nejvíce vynikne s krémovou , jedlově zelenou, lesní zelenou a jablkově zelenou barvou. Ladí samozřejmě i s ostatními tóny hnědé, zejména s čokoládově hnědou, se ostatními odstíny zelené, s odstíny oranžové, okrové a žluté barvy. Významově znamená teplo domova, kořeny, pevnost, stálost, bezpečí, stabilitu, fixaci na hmotu a ověřené věci, postupy a zvyklosti. Je to barva určité stagnace (žádné větší změny), snahy být nenápadný, nevýstřední, konzervativní, nevýrazný, tendence spíše být důvěryhodný a neutrální. Děti, u kterých potřebujete docílit menší fixace na rodičích a větší samostatnosti, odvahy a razance, není proto hnědá vhodnou barvou ve velkých plochách (např. na zdech).

44. Okrově žlutá (lví) - též zvaná "pouštní" či "Sahara", ideální odstín hřejivě žluté barvy, působící v interiéru vesele, zároveň však decentně a přirozeně. V našich dekoracích je to např. barva lva. Skvěle se hodí ke všem přírodním materiálům, dekorům a barvám. Sladíte ji snadno od oranžovo-okrové, přes všechny odstíny hnědé, až po béžovou, trávově zelenou, lesní zelené, až po ostatní barvy jako jsou různé odstíny červené, oranžové terakoty či blankytně modré. Významově jde o veselou barvu, jejímž poselstvím je radost, vnitřní naplnění, zdravá sebedůvěra, sebejistota, velkorysost, hrdost, šlechetnost, úspěch. Také schopnost rozlišovat, učit se, soustředit se. Působí proti únavě, zvyšuje pozornost. Je symbolem léta, tepla, písku.

45. Oranžovo-okrová - jinými slovy, oranžová v přírodním, příjemném, avšak sytém a teplém odstínu. Skvěle se hodí ke všem přírodním barvám, materiálům, k dřevu a dekorům dřeva. Ideální je v kombinaci s okrově žlutou (lví) a harmonicky vyvažuje některé odstíny zelené (lesní, ap.) Báječně ji zkombinujete i s odstíny hnědé (caramel, čokoládová) či s akcenty červené. Je to barva tepla, žáru, ohně, tedy energie, dynamičnosti, aktivity, pohybu. Barva vhodná pro sportovce, neboť zvyšuje vytrvalost, rychlost, cílenou energii. Zároveň vyvolává radost, smích, vnitřní naplnění, zdravé sebevědomí, schopnost rozlišovat, přijímat věci takové, jaké jsou.

46. Oranžovo-cihlová terakota - Další ze spektra podzimních a přírodních barev. Oranžová terakota, někdy nazývaná jako rezavá či hnědo-oranžová, je barvou zemitou, skvěle se hodící k okrově žluté, krémové, hnědé v teplých tónech. Je jednou z nejpoužívanějších barev v interiérech přírodního charakteru (nábytek z masivu, ratan, chalupy,...) Také barva typická pro etno styl. Hodí se tedy ke všem tématům, jako jsou zvířata Afriky, zebry, žirafy, lvi, africké stromy... Významově znamená žár, teplo, oheň. Je tedy barvou ideální pro zvýšení výkonu, rychlosti, pohybu, sportu, povzbuzení fyzického těla. Vyvolává velkou aktivitu, dynamiku, životodárnou energii, vzpruhu při únavě a psychické letargii. Je ideální pro příliš klidné (až pohodlné) děti.

47. Červená papriková - ohnivě červená barva, v podstatě je to červeno-oranžová. Skvělý doplněk tmavých či neutrálně barevných pokojíčků, např. v šedé barvě, stejně tak jako doplněk barev podzimu a tónů jako okrově žlutá, hnědá, béžová... Významem je to barva velké aktivity a energie, dynamiky, výkonu, rychlosti, pohybu, sportu, povzbuzení fyzického těla, životabudičem proti únavě a letargii. Zvyšuje také chuť k jídlu. Doporučujeme ji volit pouze na dekoracích a doplňcích,v příliš velkých plochách jako např. na zdech, není vhodná v dětských pokojích a místnostech určených ke spánku, neboť zvyšuje výkon fyzického těla, vytrvalost, zvyšuje krevní tlak. U příliš dominantních dětí může zvyšovat ego a přehnané sebevědomí či přespřílišnou aktivitu.

48. Červená - jeden z nejhezčích odstínů červené. Je to tmavší červená, typická např. pro závodní auta. V naších kolekcích mají tuto barvu mimo aut také berušky. Pro kluky ji doporučujeme kombinovat s odstíny šedé, od světle šedé, přes silniční šedou, až po tmavou grafitově šedou. Mimo šedé je také velmi pěkným kontrastem s trávově zelenou - (kolekce "Zahrada - louka" - červené berušky na zeleném podkladu) či kombinace autíček červená / šedá / trávově zelená. Významem je tato červená barva symbolem energie, aktivity, rychlosti, aktivity, dynamiky, výkonu. Znamená rozhodnost, dominanci, odvahu, soběstačnost, samostatnost, vůdcovství, dostatek síly ujmout se vedení, razantnost. V přiměřené ploše působí pozitivně a je velmi hezkým doplňkem. Ocení ji jistě také teenageři.  Doporučujeme ji však v interiéru, ve které děti spí, volit pouze na dekoracích a doplňcích,v příliš velkých plochách jako např. na zdech, není vhodná, neboť zvyšuje výkon fyzického těla, vytrvalost, krevní tlak. U příliš dominantních dětí může zvyšovat i ego a přehnané sebevědomí či přespřílišnou aktivitu.

49. Vínovo-červená - krásný odstín tmavě červené barvy, který z určitých úhlů či s přimícháním bílé působí akcentem sytě růžové. V podstatě barva červeného vína ve sklenici dané proti světlu. Mimo barvy aut, by ji chlapci asi ve většině doplňků neocenili, ale holčičky, teenageři a starší ženy ano. Je to barva silné energie, vůle, vytrvalosti, dynamiky, výkonu, sportu, pohybu, zvýšení aktivity fyzického těla. Na rozdíl od klasicky červené, zde je i vášeň, láska, touha, téma rodiny a vztahů, citů a emocí. Je to nejsilnější stimulant fyzického těla - "životabudič" proti únavě, letargii, lenosti. Stimuluje, povzbuzuje, rozproudí energii. Do všeho, do čeho se člověk milující tuto barvu pouští, vrhá se naplno, s maximální vervou a obětavou pílí. Kombinovat tuto barvu můžete s s tmavě šedou, světle šedou a všemi odstíny hnědé (nejvíce s čokoládově hnědou). Hodí se také ke krémové a bílé. Silnou energii této barvy částečně tlumí a vyvažuje trávově zelená, zelená lesní či zelená pastelová.

50. Zelená smaragdová - další z našich "top" barev. Krásná, významově a energetickým působením jedna z nejmocnějších barev. Znamená léčení, klid, mír, harmonii, zklidnění, duši, vyšší smysl, cíle, energii, znovuzrození, přátelství, smíření, naději, životní změnu. Také však podporuje koncentraci, vzpomínání, zbystření mysli. Podpora v období životních změn. Barva velmi vhodná pro děti, jež jsou vystaveny tlaku rozvodů rodičů či celkově potřebují získat klid a pocit bezpečí. Nejmocnější je v kombinaci s purpurovou, se stříbrnou a královsky růžovou. Barevně se hodí ke světle šedé, bílé. V naších kolekcích je to barva bedýnek v kolekci "Kočky - černobílé", (známá je smaragdová barva kočičích očí) a dominantní je také v sadě "Princezna a princ I."

51. Šedá silniční  - jak už název napovídá, jde o odstín šedé barvy, kterou používáme zejména na "neživé" motivy - dopravní prostředky, auta, apod. Odstín je mnohem světlejší než šedá grafitová (08), zároveň však tmavší, než světle šedá (07). Může se zdát, že má lehce kobaltový (namodralý) nádech.

52. Laguna světlá  - světlejší odstín barvy "laguna střední" č.53

53. Laguna střední - barva krásná modrá, z podtextem odstínu mořské laguny. Velmi oblíbená barva, pokud jste si ji u nás objednávali někdy dříve, znáte ji možná pod číslem 17. Nyní jsme této barvě doplnili dva další odstíny.  Oproti barvě "mint" (se kterou ji často srovnáváte), působí tato modrá spíše do odstínu tyrkysové. Laguna je barva tvořivosti, smysluplnosti, hloubky, kreativity, sebevyjádření, veselosti, hravosti, vývoje v osobnost. Podporuje soustředění a přitom také porozumění podstatě věci. Je pro děti velmi vhodná. Nepůsobí studeně.  Kombinujte ji s ostatními odstíny laguny či s bílou nebo šedou. Upozorňujeme, že tato barva příliš neladí s "mint" na jednom produktu (např. v jedné barvě bedýnka a v druhé na ní jméno). Ale chcete-li v pokojíčku vytvořit mix pastelových barev a bude-li jeden produkt v barvě "laguna", druhý produkt v barvě světle obláčkově modré a třetí v mint, vše s bílou či šedou, pak působí pokojíček velmi hezky. 

54. Laguna tmavší  - tmavší odstín barvy "laguna střední" č.53

55.  Černá - barva, kterou na boxy či na větší plochy jako dominantní barvu pro děti běžně nepoužíváme, pouze na vaše přání či  na tabule (tabulová barva). My volíme vždy raději tmavě šedou. Černá je však pro nás nezbytnou  doplňkovou barvou na detaily, jako jsou např. oči, tlapky, srst zvířat, kola aut, části dopravních prostředků, obrysy, linie, texty, apod. 

56. Purpurovo-růžová - starorůžová ve tmavém, nebo purpurová s růžovou v jednom? Každý tuto barvu vidíme a vnímáme jinak.  Ve skutečnosti je však velmi krásná, decentní, elegantní,  přinášející klid. Znamená také zralost, moudrost, harmonii. Hodí se k tématům, jako jsou např. květy. Nejhezčí je v kombinaci s bílou barvou, se kterou působí velmi vznešeně a elegantně. Sluší také pokojíčkům z baldachýny, bílými kovovými postýlkami či pokojům pro větší slečny. Na přání Vám ji můžeme zkombinovat se světlejším odstínem této barvy (zatím nenajdete ve vzorníku). 

57. Mentolovo-mátová světlá - moderní pastelová, mentolová barva, která působí  velmi svěže, čistě a decentně.  V dětském pokoji tato barva navozuje pocit "uklizenosti", čistoty, uspořádanosti. Zvyšuje pozornost a koncentraci. Jedná se v podstatě o velmi světlou mátovou barvu, tedy narozdíl od barvy mint (č.12), která je spíše do modra, tato mentolovo-mátová je více do zelena.  Krásná a kontrastní bude především s tmavě šedou, ale i s bílou či světle šedou.

58. Mentolovo-mátová tmavší - o dva odstíny tmavší odstín, než č.57. Je to již výraznější barva, avšak je pastelová. není tedy nijak "řvavá". Nejhezčí je v kombinaci světlé mentolovo-mátové (č.57), bílé, tmavě šedé a světle šedé barvy.

59. Stříbrná - barva, která je určená pouze pro malé detaily jako jsou texty na krabičkách - věnování, srdíčka, ozdobné vlnky na krabičkách k životnímu jubileu, narození miminka, na šatech princezen, apod. Stříbrnou používáme pouze na malé plochy, nelze v této barvě objednat celé bedýnky. 

60. Zlatá - barva, která je určená pouze pro malé detaily jako jsou texty na krabičkách - věnování, srdíčka, ozdobné vlnky na krabičkách k životnímu jubileu, narození miminka, na šatech princezen, apod. Zlatou používáme pouze na malé plochy, nelze v této barvě objednat celé bedýnky. K dispozici máme tři odstíny zlaté - od světle zlaté, přes typicky zlatou, až po bronzovou. Volíme tu, která se nejvíce hodí k dominantní barvě podkladu. 

Pozn.: Popis jednotlivých odstínů - Renata Olšová DiS.

Pokud potřebujete s barvami poradit, kontaktujte nás.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo? Pošleme Vám nové.
Jste tu poprvé? Vytvořte si nový účet.